Sklep PV
Aktualności
OutletOZE
Instalator
Kontakt

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

maj 7, 2020

Instalacja fotowoltaiczna czy elektrownia słoneczna staje się coraz bardziej widoczna w rosnącej liczbie obiektów.

Panele słoneczne

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele. To dzięki nim pozyskujemy prąd z promieniowania słonecznego. Zmiana energii wytworzonej przez słonce w prąd stały. Budowa każdego panelu opiera się na szeregowo połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. W zależności od rodzaju tych ogniw możemy podzielić panele fotowoltaiczne na dwie grupy: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw powstałych z dużego monokryształu krzemu. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne składają się z ogniw wyprodukowanych z polikrystalicznego krzemu. Krzem polikrystaliczny jest to krzem który wykrystalizował z wielu monokryształów krzemu. Panele monokrystaliczne osiągają wyższy poziom mocy przy pełnym, nasłonecznieniu w dni gdy na niebie nie będzie żadnej chmurki. Panele polikrystaliczne natomiast lepiej radzą sobie w warunkach zachmurzenia.

Inwerter (falownik) co to takiego?

Istotnym elementem wchodzącym w skład instalacji fotowoltaicznej jest inwerter inaczej zwany również jako falownik. To urządzenie można porównać do mózgu instalacji fotowoltaicznej. Falownik przekształca prąd o napięciu stałym wytwarzanym przez panele w prąd o napięciu zmiennym, czyli taki który wykorzystujemy do zasilania urządzeń w domu. Obecnie prawie wszystkie inwertery są falownikami MPPT co oznacza, że czas w ciągu pracy instalacji śledzą napięcie na panelach. Dzięki temu rozwiązaniu instalacja osiąga możliwie najwyższą sprawność a straty są minimalizowane. Nowoczesne inwertery można podłączyć do internetu i poprzez dedykowaną aplikację śledzić prace naszej instalacji skąd chcemy. Możemy porównać jej działania w określonych miesiącach i oszacować jej wydajność.

Co jeszcze jest potrzebne do instalacji PV

Dwoma najważniejszymi elementami (panele i falownik) ważne są również odpowiednie przewody. Przewody łączeniowe służą do połączenia ze sobą paneli fotowoltaicznych i inwertera, oraz podłączenia falownika do rozdzielnicy. Przewody muszą być przewodami solarnymi o odpowiednim przekroju zależnym od mocy instalacji. Warto pamiętać, że przewody umieszczane na zewnątrz muszą być wytrzymałe na działania atmosferyczne.

Mogą Cię zainteresować