Sklep PV
Aktualności
OutletOZE
Instalator
Kontakt

Jak pracuje farma fotowoltaiczna?

maj 7, 2020

Farma fotowoltaiczna (inaczej nazywana elektrownią słoneczną) to wydzielony grunt (min. 2ha) z rozlokowanymi instalacjami paneli zamieniających energię słoneczną w energię elektryczną. To innowacyjne rozwiązanie ma potencjał do zaspokojenia większości potrzeb całej populacji na prąd, pomimo faktu, że działa najwydajniej tylko w dzień i przy bezchmurnym niebie.

Po wdrożeniu niezbędnego osprzętu, do którego należą: – panele, inwertery, elementy konstrukcji oraz po wykonaniu przyłącza do sieci energetycznej, prąd pozyskany wprost ze słońca staje się w pełni darmową energią. Pozyskaną energię możemy konsumować w miarę naszych potrzeba, a nadwyżkę przesyłać do sieci energetycznej. Wytworzony na farmie fotowoltaicznej prąd może również być magazynowany w akumulatorach. Dzięki temu możemy go wykorzystywać w czasie kiedy słonce operuje rzadziej.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna może składać się nawer od kilku do kilkunastu tysięcy paneli. W każdym z nich znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, w których energia powstaje poprzez zastosowanie materiału półprzewodnika, najczęściej krzemu. Zjawisko fotoelektryczne – odpowiada za produkcję prądu. Dzieje się tak na skutek oddziaływania promieni słonecznych (fotony), które wzbudzają w ogniwach ruch elektronów, powodując powstanie napięcia elektrycznego.

Zasada jest prosta, im więcej panelu, tym więcej prądu. Najmniejsze panele fotowoltaiczne instalowane np. na ławkach, po największe układy tysięcy paneli w farmach fotowoltaicznych. Różnica międy nimi polega przede wszystkim na mocy wytwarzania prądu przy pełnym nasłonecznieniu. Poziom mocy elektrowni stanowi więc sumę mocy działających w niej paneli.

Mogą Cię zainteresować