W ostatnim czasie, coraz więcej domów, gospodarstw czy przedsiębiorstw decyduje się na instalację fotowoltaiczną. Nic dziwnego, ta inwestycja jest niezwykle opłacalna, a spore koszty, jakie inwestor ponosi na początku, w pełni się zwracają. Warto skorzystać z dofinansowania, dzięki któremu następuje częściowy zwrot kosztów.
Montaż paneli słonecznych na dachu budynku mieszkalnego
Zanim ostatecznie zdecydujemy się na montaż paneli słonecznym na naszym dachu, warto sprawdzić, czy spełnia on kilka cech charakterystycznych:
– dach nie może być zacieniony, jeśli padają na niego jakiekolwiek gałęzie, warto pomyśleć o ich przycięciu,
– kąt nachylenia, najlepiej jeśli wynosi ok. 30 stopni. Płaski dach wymaga odpowiedniego stelaża,
– najlepiej, jeśli dach położony jest od strony południowej, ale montaż po stronie zachodniej lub zachodnio- południowej także jest możliwy,
– warto przemyśleć wcześniej jaka powierzchnia dachu będzie potrzebna do zamontowania paneli, najczęściej jest to ok. 28 m2.
Montaż paneli słonecznych na stelażu naziemnym
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi, można pozwolić sobie na dużą większą ilość paneli, niż w przypadku dachu. Jedynym ograniczeniem jest wielkość działki, jaką chcemy w tym celu przeznaczyć. Ważne, aby rzędy paneli słonecznych, ustawić w odpowiedniej odległości, tak by nie rzucały cienia na inne i się spowalniały pracy całego systemu. Wyróżniamy konstrukcje jedno- i dwupodporowe, które mocuje się do fundamentu lub płyt betonowych.