Sklep PV
Aktualności
OutletOZE
Instalator
Kontakt

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

maj 7, 2020

Instalacja fotowoltaiczna czy elektrownia słoneczna staje się coraz bardziej widoczna w rosnącej liczbie obiektów.

Panele słoneczne

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele. To dzięki nim pozyskujemy prąd z promieniowania słonecznego. Zmiana energii wytworzonej przez słonce w prąd stały. Budowa każdego panelu opiera się na szeregowo połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. W zależności od rodzaju tych ogniw możemy podzielić panele fotowoltaiczne na dwie grupy: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw powstałych z dużego monokryształu krzemu. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne składają się z ogniw wyprodukowanych z polikrystalicznego krzemu. Krzem polikrystaliczny jest to krzem który wykrystalizował z wielu monokryształów krzemu. Panele monokrystaliczne osiągają wyższy poziom mocy przy pełnym, nasłonecznieniu w dni gdy na niebie nie będzie żadnej chmurki. Panele polikrystaliczne natomiast lepiej radzą sobie w warunkach zachmurzenia.

Inwerter (falownik) co to takiego?

Istotnym elementem wchodzącym w skład instalacji fotowoltaicznej jest inwerter inaczej zwany również jako falownik. To urządzenie można porównać do mózgu instalacji fotowoltaicznej. Falownik przekształca prąd o napięciu stałym wytwarzanym przez panele w prąd o napięciu zmiennym, czyli taki który wykorzystujemy do zasilania urządzeń w domu. Obecnie prawie wszystkie inwertery są falownikami MPPT co oznacza, że czas w ciągu pracy instalacji śledzą napięcie na panelach. Dzięki temu rozwiązaniu instalacja osiąga możliwie najwyższą sprawność a straty są minimalizowane. Nowoczesne inwertery można podłączyć do internetu i poprzez dedykowaną aplikację śledzić prace naszej instalacji skąd chcemy. Możemy porównać jej działania w określonych miesiącach i oszacować jej wydajność.

Co jeszcze jest potrzebne do instalacji PV

Dwoma najważniejszymi elementami (panele i falownik) ważne są również odpowiednie przewody. Przewody łączeniowe służą do połączenia ze sobą paneli fotowoltaicznych i inwertera, oraz podłączenia falownika do rozdzielnicy. Przewody muszą być przewodami solarnymi o odpowiednim przekroju zależnym od mocy instalacji. Warto pamiętać, że przewody umieszczane na zewnątrz muszą być wytrzymałe na działania atmosferyczne.

Mogą Cię zainteresować

BeeIN na drodze do opracowania innowacyjnej pompy ciepła. Multidystrybutor OZE rozwija sieć partnerów
BeeIN na drodze do opracowania innowacyjnej pompy ciepła. Multidystrybutor OZE rozwija sieć partnerów

BeeIN na drodze do opracowania innowacyjnej pompy ciepła. Multidystrybutor OZE rozwija sieć partnerów

Po czterech latach działalności i zbierania doświadczeń w sektorze pomp ciepła BeeIN stawia krok w stronę opracowania własnego, efektywnego energetycznie urządzenia. Notowana...