Sklep PV
Aktualności
OutletOZE
Instalator
Kontakt

Jak pracuje farma fotowoltaiczna?

maj 7, 2020

Farma fotowoltaiczna (inaczej nazywana elektrownią słoneczną) to wydzielony grunt (min. 2ha) z rozlokowanymi instalacjami paneli zamieniających energię słoneczną w energię elektryczną. To innowacyjne rozwiązanie ma potencjał do zaspokojenia większości potrzeb całej populacji na prąd, pomimo faktu, że działa najwydajniej tylko w dzień i przy bezchmurnym niebie.

Po wdrożeniu niezbędnego osprzętu, do którego należą: – panele, inwertery, elementy konstrukcji oraz po wykonaniu przyłącza do sieci energetycznej, prąd pozyskany wprost ze słońca staje się w pełni darmową energią. Pozyskaną energię możemy konsumować w miarę naszych potrzeba, a nadwyżkę przesyłać do sieci energetycznej. Wytworzony na farmie fotowoltaicznej prąd może również być magazynowany w akumulatorach. Dzięki temu możemy go wykorzystywać w czasie kiedy słonce operuje rzadziej.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna może składać się nawer od kilku do kilkunastu tysięcy paneli. W każdym z nich znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, w których energia powstaje poprzez zastosowanie materiału półprzewodnika, najczęściej krzemu. Zjawisko fotoelektryczne – odpowiada za produkcję prądu. Dzieje się tak na skutek oddziaływania promieni słonecznych (fotony), które wzbudzają w ogniwach ruch elektronów, powodując powstanie napięcia elektrycznego.

Zasada jest prosta, im więcej panelu, tym więcej prądu. Najmniejsze panele fotowoltaiczne instalowane np. na ławkach, po największe układy tysięcy paneli w farmach fotowoltaicznych. Różnica międy nimi polega przede wszystkim na mocy wytwarzania prądu przy pełnym nasłonecznieniu. Poziom mocy elektrowni stanowi więc sumę mocy działających w niej paneli.

Mogą Cię zainteresować

BeeIN na drodze do opracowania innowacyjnej pompy ciepła. Multidystrybutor OZE rozwija sieć partnerów
BeeIN na drodze do opracowania innowacyjnej pompy ciepła. Multidystrybutor OZE rozwija sieć partnerów

BeeIN na drodze do opracowania innowacyjnej pompy ciepła. Multidystrybutor OZE rozwija sieć partnerów

Po czterech latach działalności i zbierania doświadczeń w sektorze pomp ciepła BeeIN stawia krok w stronę opracowania własnego, efektywnego energetycznie urządzenia. Notowana...